Čo zistili o sušených bobuliach goji: Veľká výhoda pre stav, ktorý prichádza s vekom!

susene bobule bobule goji

Podľa malej randomizovanej štúdie uskutočnenej na Kalifornskej univerzite v Davise môže pravidelná konzumácia malej porcie sušených bobúľ goji pomôcť predchádzať alebo oddialiť vekom podmienenú makulárnu degeneráciu u zdravých dospelých ľudí stredného veku.

Makulárna degenerácia je hlavnou príčinou straty zraku u starších ľudí a podľa odhadov ňou trpí viac ako 170 miliónov ľudí na celom svete.

“Makulárna degenerácia ovplyvňuje centrálne zorné pole a môže mať vplyv na schopnosť čítať alebo rozpoznávať tváre,” povedal Dr. Glenn Yiu, spoluautor štúdie a docent na univerzitnom oddelení oftalmológie a zrakových vied.

Sušené bobule goji znižujú makulárnu degeneráciu

Výskumníci zistili, že:

13 zdravým účastníkom vo veku 45 až 65 rokov, ktorí konzumovali 28 gramov (približne hrsť) bobúľ goji 5-krát týždenne počas 3 mesiacov, sa zvýšila hustota ochranných pigmentov v očiach.

Naopak, u 14 účastníkov štúdie, ktorí počas rovnakého obdobia konzumovali komerčný doplnok na ochranu zraku, sa nezvýšila.

Pigmenty, ktorých množstvo sa zvýšilo v skupine, ktorá jedla bobule goji, luteín a zeaxantín, filtrujú škodlivé modré svetlo a poskytujú antioxidačnú ochranu.

Obe pomáhajú chrániť oči pred starnutím. “Luteín a zeaxantín sú ako opaľovací krém pre vaše oči,” povedal vedúci autor Xiang Li, doktorand v programe Nutritional Biology.

“Čím vyšší je obsah luteínu a zeaxantínu v sietnici, tým väčšiu ochranu máte. Naša štúdia zistila, že aj u normálne zdravých očí sa tieto zrakové pigmenty môžu zvýšiť pomocou malej dennej dávky bobúľ goji,” povedal Xiang Li. Štúdia bola uverejnená v časopise Nutrients.



Bobule goji sa v Číne používajú na zdravie očí

Goji sú plody Lycium chinense a Lycium barbarum, dvoch druhov kríkovitých rastlín, ktoré sa vyskytujú v severozápadnej Číne.

Sušené bobule goji sú bežnou zložkou čínskych polievok a sú obľúbené ako bylinný čaj. Podobajú sa hrozienkam a jedia sa ako občerstvenie.

Rastlina Lycium chinense. Jej sušené plody sú bobule goji, ktoré poznáme

Xiang Li skúmal bioaktívne zlúčeniny v bobuliach goji a zistil, že obsahujú veľké množstvo luteínu a zeaxantínu, ktoré znižujú riziko očných ochorení spojených s makulárnou degeneráciou.

Forma zeaxantínu v bobuliach goji je tiež vysoko biologicky dostupná. To znamená, že sa ľahko vstrebáva v tráviacom systéme, takže ho telo môže využiť.

Súčasná liečba stredných štádií makulárnej degenerácie využíva špeciálne výživové doplnky nazývané AREDS, ktoré obsahujú:

  • vitamín C
  • vitamín E
  • zinok
  • meď
  • luteín
  • zeaxantín

Zatiaľ nie je známa liečba, ktorá by ovplyvnila skoré štádiá makulárnej degenerácie. Podľa Dr. Yiu je príčina makulárnej degenerácie zložitá a multifaktoriálna a zahŕňa kombináciu genetických rizík, zmien súvisiacich s vekom a environmentálnych faktorov, ako je fajčenie, strava a vystavenie slnku.

Včasné štádiá makulárnej degenerácie nemajú žiadne príznaky. Lekári ho však môžu odhaliť spolu s inými očnými problémami počas pravidelného komplexného očného vyšetrenia.

“Naša štúdia ukazuje, že bobule goji môžu zlepšiť pigmentáciu makuly u zdravých účastníkov nad rámec užívania vysokých dávok výživových doplnkov,” povedal Dr. Yiu.

“Ďalším krokom nášho výskumu bude testovanie bobúľ goji u pacientov s makulárnou degeneráciou v ranom štádiu.” Hoci sú výsledky sľubné, vedci upozorňujú, že rozsah štúdie bol malý a bude potrebný ďalší výskum.

Podeľte sa o tieto zaujímavé informácie aj s ostatnými a ak máte radi goji, určite si ich doprajte. 🙂



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *