Jedným z najpálčivejších problémov nášho moderného, zrýchleného sveta je stres a depresia. Sotva sú ľudia, ktorí nie sú v strese, starosti, obavy z toho, čo prinesie zajtrajšok, pre pracovné alebo rodinné problémy.
Ak sa nenaučíme zvládať stresové situácie, môžu po určitom čase spôsobiť rozvoj mnohých chorôb.
1. Duševné poruchy
-stres a depresia môžu spôsobiť nudu, pasivitu, nezáujem, emocionálnu labilitu, rezervovanosť, záchvaty paniky a dokonca aj rozvoj závislostí.
2. Kardiovaskulárne ochorenia
-emocionálna labilita ovplyvňuje aj kardiovaskulárny systém, vyvíja na ne akýsi neustály tlak. Môžu sa vyvinúť poruchy srdcového rytmu, vysoký krvný tlak, zlyhanie srdca, nedostatok kyslíka, kŕčové žily.
3. Choroby tráviaceho systému
– niektorí majú patologické prejedanie, zatiaľ čo iní si nedokážu v stresových obdobiach udržať ani sústo. V dôsledku stresu sa môže vyvinúť nadbytok žalúdočnej kyseliny, vredy, žlčníkové kamene, zápcha alebo hnačka.
4. Migréna
– vo väčšine prípadov sa bolesti hlavy vyvíjajú v dôsledku stresu a úzkosti. Sami môžeme pozorovať, že akonáhle sa začneme stresovať, často nás zároveň bolí hlava. V ťažších prípadoch sú s tým spojené aj závraty.
5. Kožné ochorenia
-trvalý stres môže viesť aj k rozvoju ekzému, psoriázy, akné alebo dermatitídy
6. Rakovina
– na základe výskumu je dokázané, že k vzniku rakoviny prsníka dochádza v oveľa väčšom počte u žien stresových a nervóznych typov ako u pokojných a vyrovnaných.
7. Cukrovka
-podľa odborníkov sa sklon k cukrovke vyvíja už v maternici, ak je matka počas tehotenstva vo veľkom strese. V období po narodení môže chronický stres alebo depresia u takýchto jedincov kedykoľvek vyvolať cukrovku.
Skúsme sa nad tým zamyslieť a ak vás článok zaujal, zdieľajte ho aj so svojmi blízkymi a sledujte nás aj na Facebooku. 🙂 Ďakujeme