Sukralóza – čo stojí za to vedieť o tomto sladidle?

sladidlo-zdravie

Sukralóza je sladidlo získané chemicky. Ide o viacstupňový proces realizovaný v laboratórnych podmienkach, pri ktorom sa chemickou úpravou získava sladidlo zo sacharózy, teda klasického potravinárskeho cukru.

Sukralóza je asi 600-krát sladšia ako cukor a neposkytuje žiadne kalórie. V dôsledku toho sa často používa v nízkokalorických potravinách a diétnych nápojoch. Čo ešte stojí za to vedieť o sukralóze?

Čo je sukralóza?

Sukralóza patrí do skupiny sladidiel. Pravidlá jeho uplatňovania sú uvedené v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č.1333 z roku 2008.

Stojí za to vedieť, že prítomnosť tohto sladidla v potravinárskych výrobkoch musí byť na obale vždy označená symbolom E955. Okrem toho sú regulované aj výrobky, do ktorých sa sladidlo pridáva, a množstvo.

V súčasnosti sa sukralóza používa ako sladidlo na celom svete, vrátane USA, kde bola schválená Úradom pre potraviny a liečivá (FDA), a tiež v Európe (kladné stanovisko vydané Európskym úradom pre bezpečnosť potravín, EFSA) .

Vlastnosti sukralózy

Sukralóza ako sladidlo má celkom univerzálne využitie. Pre svoju intenzívne sladkú chuť (je 600-krát sladší ako repný cukor) dokonale nahrádza tradičné sladidlá ako med, sirupy či cukor.

Potom sa vďaka svojej obrovskej sladiacej sile používa vo veľmi malých množstvách. Vďaka tomu neposkytuje kalórie.

Aj v technologickom kontexte máme veľa potenciálnych aplikácií tohto sladidla. Sukralóza je odolná voči teplu. Preto sa dá použiť na pečenie a varenie.

Je sukralóza bezpečná?

Toto sladidlo je uznávané ako bezpečné organizáciami pre bezpečnosť potravín po celom svete. Patrí medzi ne Food and Drug Administration (FDA) v USA a Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA).

Ako upozorňujú odborníci EFSA, hodnotenie bezpečnosti sukralózy potvrdilo, že toto sladidlo má škodlivý vplyv na ľudské zdravie a stanovené úrovne bezpečnosti si nevyžadujú zmeny.

Navyše, predtým publikované klinické štúdie a metaanalýzy, dostupné v renomovaných vedeckých časopisoch, ako sú „Food and Chemical Toxicology“, „Journal of Toxicology and Environmental Health“ a „Regulatory Toxicology and Pharmacology“, jednomyseľne potvrdzujú, že sukralóza je pre zdravie bezpečná. v odporúčaných dávkach.

Pri analýze bezpečnosti sukralózy je potrebné vziať do úvahy aj to, že jej bezpečnosť bola potvrdená pre zdravých ľudí a dospelých.

Deti, dospievajúci a chronicky chorí ľudia môžu vyžadovať individuálne posúdenie a konzultáciu s lekárom alebo skúseným dietológom.

Ako sukralóza ovplyvňuje zdravie?

Sukralóza, konzumovaná s jedlom, sa absorbuje v gastrointestinálnom trakte a vylučuje sa nezmenená. V prípade zdravých ľudí to vo svetle aktuálne dostupných výskumov nemá vplyv na zdravie.

Jeho prítomnosť však výrazne ovplyvňuje ľudí s cukrovkou, ktorých metabolizmus glukózy je narušený.

Totiž, ak sukralóza nahrádza konzumáciu klasického potravinárskeho cukru, neovplyvňuje hladinu glukózy v krvi. Vďaka tomu si nevyžaduje vylučovanie inzulínu, ktorý diabetikom prirodzene chýba.

V prípade konzumácie klasického potravinárskeho cukru však dochádza k prudkému zvýšeniu hladiny glykémie a nutnosti podávania inzulínu (diabetes I. typu, pokročilé typy cukrovky II. typu) a hypoglykemických liekov (diabetes II. typu).

Zaradenie sladidla do stravy namiesto klasického cukru preto môže uľahčiť kontrolu a kompenzáciu glykémie.

Stručne povedané, sukralóza je sladidlo s preukázanou bezpečnosťou. Keď ho však zaradíte do svojho jedálnička, nezabudnite ho konzumovať striedmo.

Základom jedálnička by mal vždy zostať správne zostavený jedálny lístok založený na čerstvých a nespracovaných potravinách.

Ak vás príspevok zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Bibliografia:

Food and Drug Administration (FDA): https://www.fda.gov/food/food-additives-petitions/high-intensity-sweeteners
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA): https://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/sucralose
Vedecký výbor pre potraviny (SCF): https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/sci-com_scf_out162_en.pdf
Magnuson, B. A., Roberts, A., Nestmann, E. R. (2017). Kritický prehľad súčasnej literatúry o bezpečnosti sukralózy. Food and Chemical Toxicology, 106, 324-355.
Schiffman, S. S., Rennert, O. M., & Wiener, H. L. (2013). Bezpečnosť sukralózy: toxikologické a regulačné úvahy. Journal of Toxicology and Environmental Health, časť B, 16 (7), 399-451.
Brusick, D. J., Goodman, J. E., Heseltine, E., Williams, G. M. (2014). Hodnotenie bezpečnosti nízkokalorických sladidiel. Regulačná toxikológia a farmakológia, 70 (2), 161-166. Sponzorovaný článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *