6 spôsobov, ako správne marinovať steaky!

marinada varenie pecenie priprava maso

Ak chcete kúsok mäsa dochutiť, riešením je marináda, no pre lepšiu prípravu by ste mali mať na pamäti isté pravidlá.

Vo svojej najzákladnejšej úrovni je marináda kombináciou tuku, soli, cukru, kyselín a aromatických látok.

Marináda dodáva steaku chuť a zlepšuje štruktúru steaku, podľa profesionálneho šéfkuchára Ashley Lonsdale, tým, že zvyšuje zadržiavanie vlhkosti. Pomáha tiež dodať mäsu chrumkavý vzhľad.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, marinády nezmäkčujú steak. Kyselina aj soľ v marináde môžu denaturovať bielkoviny, čo povedie k jemnejšej štruktúre na povrchu mäsa, ale to nie je to isté ako zmäkčenie.

Urobiť skvelú marinádu nie je ťažké, no treba mať na pamäti niekoľko zásad.

Týchto 6 spôsobov vám pomôže pripraviť to najšťavnatejšie mäso.

Kusy mäsa, ktoré treba marinovať, sú tenké alebo hrubé. Nemajú žiadny tuk alebo obsahujú príliš veľa spojivového tkaniva. Takéto časti mäsa sú výbornými kandidátmi na marinády.

1. Kľúčové ingrediencie, ktoré musíte pridať do marinády:

Soľ je kľúčovou zložkou marinády. Na rozdiel od všetkých ostatných ingrediencií v marináde soľ v skutočnosti putuje po povrchu mäsa, ochucuje ho a zvyšuje zadržiavanie vlhkosti, čo vytvára šťavnatejšie mäso.

Tuk – trocha tuku (zvyčajne oleja) v marináde pomáha rozložiť soľ, ale aj iné príchute. Pomáha tiež zabrániť prilepeniu steaku.

Sladké ako med, javorový sirup alebo obyčajný cukor môžu poskytnúť pekný kontrast k slaným a mastným. Cukry tiež pomáhajú skaramelizovať steak a vytvárajú bohatú chuť.

Hoci kyselina nie je nevyhnutne potrebná, trocha citrusovej šťavy alebo trocha octu môže marinádam dodať príjemnú chuť. Len pozor, aby marináda nebola príliš kyslá, pretože by steak mohol byť kašovitý.

Aromatické látky ako cesnak, cibuľa a šalotka, ako aj bylinky (rozmarín a tymian) sú výbornými doplnkami do marinády.



2. Vyskúšajte marinádu.

Predtým, ako mäso zalejete marinádou, ochutnajte ju. Pridajte potrebné ingrediencie a skúste to znova. Mala by mať dobrú a vyváženú chuť.

3. Určte, ako dlho budete mäso marinovať.

Neexistuje žiadne pevné pravidlo, ako dlho steak marinovať, pretože to závisí od veľkosti mäsa a kyseliny v marináde.

Ak necháte mäso príliš dlho v kyslom roztoku, bude mať príliš kyslú chuť. Ak marináda nie je príliš kyslá, odporúča sa, aby marinovanie trvalo 4-6 hodín.

4. Aby ste ešte viac skrátili čas marinovania, zvážte pred marinovaním nakrájanie mäsa na menšie kúsky.

To umožňuje, aby sa marináda rýchlo dostala do kontaktu s väčším povrchom, čím sa skráti celkový čas marinovania.

5. Rovnaké pravidlá pre pečenie akéhokoľvek nemarinovaného kusa mäsa platia aj pre marinované kusy – tenšie, menej mastné kusy prospievajú rýchlym metódam pečenia pri vysokej teplote, zatiaľ čo väčšie kusy mäsa s množstvom spojivového tkaniva sú lepšie pri dusení a varení.

6. Pred prípravou nezabudnite vybrať steak z marinády a vysušiť. Akákoľvek vlhkosť, ktorá zostane na mäse, bude prskať a spôsobí, že sa mäso skôr zaparí, než opečie.

Zdieľajte tipy a rady aj s ostatnými gazdinkami.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *