Najlepší spôsob, ako urobiť tuhú penu z bielkov. Pripravená za chvíľu!

bielka vajecna pena vyslahana vajecna pena

Proces šľahania vaječných bielkov sa môže zdať jednoduchý ako koláč. Stačí oddeliť bielka od žĺtkov, zapnúť mixér, nastaviť najvyššie otáčky a začať pracovať.

Niekedy však napriek týmto jednoduchým krokom výsledok nie je taký, aký bol zamýšľaný. Pozrite sa teda, na čo nezabudnúť pri šľahaní bielkov do peny.

Šľahanie bielkov je činnosť, ktorá si vyžaduje istý cvik, no našťastie je to zručnosť, ktorá sa dá naučiť. Proteíny sú zložkou mnohých pečených výrobkov, vrátane: piškóty.

Bez dobre vyšľahaných bielkov sa nám sladké pusinky nepodarí upiecť. Ako teda vyšľahať penu, aby nepadala a bola dokonale tuhá?

Ako vyšľahať bielka do tuha?

Hneď na začiatku je potrebné dobre oddeliť bielky od žĺtkov. Aj malé množstvo žĺtka môže brániť správnemu vyšľahaniu bielkov.

Prečo sa to deje? Žĺtky sú jednoducho príliš ťažké a lepkavé na to, aby správne vyšľahali penu, ktorá je v konečnom dôsledku ľahká a nadýchaná.

Ďalšou dôležitou vecou, ​​ktorú si musíte zapamätať, je, že misa a metla musia byť dôkladne umyté a vysušené.



Nesmú byť ani mokré, ani mastné. Penu by ste tiež nemali šľahať príliš dlho. Napichnuté bielka sa oddeľujú a absorbujú vodu, čo môže negatívne ovplyvniť konečný výsledok, najmä v prípade pusiniek.

Navyše penu z vaječných bielkov treba vyšľahať tesne pred použitím, neodkladať si ju „na neskôr“. Ako skontrolovať, kedy je pripravená?

Stačí misku nakloniť. Ak nič nevyjde, môžete prestať šľahať. Dôležité je aj to, aby mali bielka izbovú teplotu a aby miska, v ktorej šľahame penu, nebola medená (môže byť kovová alebo keramická).

Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh. Kedy je čas na doplnky?

Pena z vaječných bielkov bude dostatočne tuhá, ak pri šľahaní pridáte trochu octu, citrónovej šťavy alebo soli (pridajte ich úplne na záver).

Tieto zložky dokonale stabilizujú produkt. Ak pripravujete pusinky, musíte v správnom čase pridať cukor.

Najprv šľaháme len penu, potom postupne pridávame jemný cukor a šľaháme, kým sa sladké kryštáliky nerozpustia.

Zemiakový škrob, pudingový prášok, vínny ocot – aj tieto suroviny pridáme na konci šľahania, krátko premiešame, kým sa suroviny nespoja.

Po vyšľahaní pridajte ťažšie prísady ako sušené ovocie, ale aj arómy, extrakty a podobne a jemne vareškou premiešajte, aby hmota nespadla.

Zdieľajte radu aj s ostatnými gazdinkami.



autorka: Karina Czernik

foto zdroj: pixbay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *