Časť hmloviny Tarantula vytvorená z rôznofarebných vrstiev oblakov prachu. Jedna horná vrstva je tmavočervený prach, ktorý je hustý a zakrýva svetlo, miestami taký hustý, že sa javí ako čierny.
Stredná vrstva obsahuje svetlé oblaky, ktoré sú husté ako vlniace sa kúdoly dymu. Tvoria široký oblúk cez stred obrazu. V celej hmlovine leží veľa malých, jasných hviezd. V závislosti od hĺbky sa javia ako modré, fialové alebo červené.

ESA/Hubble & NASA, C. Murray
Vesmír je prašné miesto, ako odhaľuje táto snímka Hubbleovho vesmírneho teleskopu agentúry NASA/ESA s víriacimi oblakmi plynu a prachu v blízkosti hmloviny Tarantula. Hmlovina Tarantula sa nachádza vo Veľkom Magellanovom oblaku vzdialenom asi 160 000 svetelných rokov v súhvezdí Dorado a Mensa a je najproduktívnejšou oblasťou tvorby hviezd v blízkom vesmíre, kde sa nachádzajú najhmotnejšie známe hviezdy.
Farebné plynové oblaky hmloviny obsahujú jemné úponky a tmavé zhluky prachu. Tento prach sa líši od bežného domáceho prachu, ktorý môže obsahovať kúsky pôdy, kožné bunky, vlasy a dokonca aj plasty. Kozmický prach sa často skladá z uhlíka alebo molekúl nazývaných kremičitany, ktoré obsahujú kremík a kyslík.
Údaje na tomto obrázku boli súčasťou pozorovacieho programu, ktorého cieľom je charakterizovať vlastnosti kozmického prachu vo Veľkom Magellanovom oblaku a ďalších blízkych galaxiách.
Prach hrá vo vesmíre niekoľko dôležitých úloh. Aj keď sú jednotlivé prachové zrnká neuveriteľne malé, oveľa menšie ako šírka jedného ľudského vlasu, prachové zrná v diskoch okolo mladých hviezd sa zhlukujú a vytvárajú väčšie zrná a nakoniec planéty.
Prach tiež pomáha ochladzovať oblaky plynu, aby mohli kondenzovať do nových hviezd. Prach dokonca zohráva úlohu pri vytváraní nových molekúl v medzihviezdnom priestore a poskytuje miesto, kde sa jednotlivé atómy môžu navzájom nájsť a spojiť sa v rozľahlosti vesmíru.
Zdroj: Goddard Space Flight Center, nasa.gov, Foto zdroj úvod:ESA/Hubble & NASA, C. Murray, E. Sabbi; Acknowledgment: Y. -H. Chu