Keď vás bolí žalúdok, je dôležité vyhnúť sa niektorým bežným činnostiam, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na vaše zdravie a pohodu. Tu je bližší pohľad na päť vecí, ktorým by ste sa mali vyhnúť, keď ste hladní:
- Užívanie protizápalových liekov: Nesteroidné protizápalové lieky, napríklad s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (napr. Aspirín), ibuprofénu či diklofenaku, môžu pri použití nalačno dráždiť sliznicu žalúdka. To môže viesť k nepríjemným pocitom a v extrémnych prípadoch aj krvácaniu. Ak potrebujete užívať tieto lieky, je lepšie to urobiť po jedle, aby sa minimalizovalo riziko podráždenia.
- Pitie kávy: Káva, dokonca aj bez kofeínu, stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny. Keď je žalúdok prázdny, táto kyselina nemá čo stráviť a môže začať poškodzovať steny žalúdka, čo vedie k páleniu záhy a iným tráviacim problémom. Navyše káva nalačno môže zvýšiť hladinu cukru v krvi, čo nie je ideálne pre vaše zdravie.
- Konzumácia alkoholu: Pitie alkoholu nalačno spôsobuje rýchlejšie vstrebávanie etanolu, čo vedie k rýchlejšej intoxikácii a zhoršuje negatívne účinky alkoholu, napríklad kocovinu. Bez jedla, ktoré by spomalilo vstrebávanie, sa alkohol rýchlejšie dostáva do krvi, čo môže byť pre vaše zdravie nebezpečné.
- Hádky a konflikty: Keď ste hladní, zvyšuje sa vaša podráždenosť a sklon k hádkam. Mozog potrebuje energiu, ktorú získava z potravy a jej nedostatok vedie k fyzickej a psychickej únave. To môže spôsobiť, že budete prehnane reagovať a povedať veci, ktoré by ste inak nepovedali. Preto je lepšie sa najprv najesť a potom riešiť konflikty.
- Žuvačka: Hoci žuvačka bez cukru môže byť pre zuby dobrá, nie je ideálna nalačno. Žuvanie stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny, ktorá môže dráždiť sliznicu žalúdka, podobne ako káva.To môže viesť k nepríjemným pocitom a možným tráviacim problémom.
Vyhýbanie sa týmto aktivitám nalačno môže pomôcť predchádzať zdravotným problémom a zlepšiť vašu celkovú pohodu.
Zaujal vás príspevok? Pošlite ho aj svojím známym.