Pokožka je zrkadlom zdravia, pretože cez svoje drobné cievy (nazývané kapiláry) a nervové zakončenia (t. j. posledné časti nervov) dostáva správy o tom, čo sa deje hlboko v tele.
Svrbenie (svrbenie) môže byť znakom vážneho problému hlboko v tele. Keď je svrbenie intenzívne a dlhotrvajúce a nie je spôsobené kožným ochorením, infekciou parazitmi alebo psychogénnymi príčinami, môže to znamenať ochorenie pečene, ako je obštrukcia žlčových ciest alebo problém v hematopoetickom systéme, ako je anémia, leukémia a Hodgkin.
Vyrážky na tele sú zvyčajne spôsobené kontaktnou dermatitídou, zvyčajne spôsobenou kontaktom s látkou.
Zvyčajne sú sprevádzané vyrážkou so svrbením alebo bez neho. Hoci je často ťažké identifikovať presnú príčinu, ktorá ich spôsobuje, bežnými prípadmi je kontakt s rastlinami, ovocím alebo kvetmi, chemikáliami, čistiacimi prostriedkami, mydlami, chlórom, syntetickými tkaninami atď.
Nie je málo prípadov dermatitídy spôsobenej kozmetickými prípravkami a šperkami. Látky, ktoré spôsobujú kontaktnú dermatitídu, sú bežné v každodennom živote.
Sú to nízkomolekulárne látky ako nikel, chróm, formaldehyd atď. Najznámejšou z týchto látok je nikel. Používa sa na šperky, gombíky na džínsoch atď. a môže spôsobiť problém alergikom.
Tieto alergénne látky sú bohužiaľ široko používané v širokej škále produktov každodennej potreby, čo nás nevyhnutne privádza do neustáleho kontaktu s nimi.
Atopická dermatitída alebo ekzém je červená, horúca, intenzívne svrbivá vyrážka, ktorá môže postihnúť rôzne oblasti tela.
V prvých mesiacoch života pacienta sa lézie nachádzajú na tvári a v menšej miere na trupe a končatinách (ruky-nohy).
Atopická dermatitída je pomerne časté, chronické alergické kožné ochorenie s neustále sa zvyšujúcou frekvenciou, ktorá sa pohybuje od 10 do 25 % populácie.
Jeho etiológia nie je presne známa, ale predpokladá sa, že ide o kombináciu genetických a environmentálnych faktorov.
Koiniformná dermatitída sa vyskytuje u ľudí starších ako 55 rokov a prejavuje sa ako červené škvrny na nohách, zadku a rukách. Bežnými príčinami môže byť stres, suché prostredie alebo veľmi horúce kúpele.
Sčervenanie častí tela vystavených slnku, textúrovaná pokožka a svrbenie sú tri charakteristické symptómy, ktoré môžu byť spôsobené fotodermatopatiami, ako je „ľahká polymorfná“, „fototoxická“ a „fotoalergická“ dermatitída, ako aj „fytofotodermatitída“.
Začervenanie, svrbenie a suchá pokožka sú len niektoré z príznakov, ktoré pokožka vykazuje, najmä keď sú teploty stále nízke.
Krémy na tvár, líčidlá, mejkapy, kolínske vody a všetky druhy kozmetických prípravkov sú považované za zodpovedné za alergickú dermatitídu, ktorá postihuje najmä ženy.
Problém sa zvyčajne nachádza na tvári, kde sa objavuje difúzne začervenanie sprevádzané svrbením a olupovaním, a to aj mesiace po aplikácii vinnej kozmetiky.
Môžu byť žihľavky spôsobené rôznymi alergiami, ktoré môžete mať? Buď majú čo do činenia s nejakým jedlom alebo nejakou rastlinou, ktorej ste sa mohli dotknúť.
Mnohokrát môže naša pokožka dokonca bezdôvodne reagovať na niektoré zložky, ktoré môžu byť v pracích prostriedkoch.
Malé množstvo z nich, dokonca aj po veľmi dobrom vypraní oblečenia veľkým množstvom vody, mohlo zostať na tkanine a preniesť sa na vašu pokožku.
Mnohokrát môže citlivosť pokožky a dokonca aj začervenanie súvisieť s dedičnosťou. Niekto iný vo vašej rodine môže mať presne ten istý problém, takže je dobré si to vyhľadať.
Jedlá, ktoré sú pikantné a zároveň majú veľa štipľavého korenia, sú práve tie, ktoré dokážu zvýšiť telesnú teplotu a priamo spôsobiť rozšírenie ciev, čím sa na pokožke vytvorí začervenanie.
Začervenanie na koži môže byť tiež príznakom infekcie. To môže byť jednoduché alebo dokonca zložitejšie. Samozrejme záleží na tom, z čoho to vyšlo.
Preventívne opatrenia, ktoré treba riešiť
- Vyhnite sa veľmi horúcej vode vo vani, aby nedošlo k prekrveniu pokožky. Namiesto toho uprednostňujte vodu blízku telesnej teplote.
- Používajte špeciálne mydlá do kúpeľne.
- Po kúpaní sa zľahka osušte a nikdy si telo nešúchajte uterákom.
- Oblečenie perte v práčke a nie ručne, pričom nepoužívajte aviváž.
- Často hydratujte telo špeciálnym prípravkom na telo
- Neodporúča sa používať krém proti začervenaniu a podráždeniu.
- Uprednostňujte bavlnené oblečenie. Ľan, nylon a syntetické tkaniny odstráňte čo najviac.
- Venujte zvláštnu pozornosť svojej strave.
- Nechty strihajte, aby ste sa nezranili. Pre dojčatá sa odporúčajú rukavice.
- Vyhnite sa poteniu, aj keď to je dosť ťažké
- Vyhnite sa stresu.
Ak vás príspevok oslovil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi a sledujte nás aj na Facebooku. Ďakujeme za každé zdieľanie alebo komentár.
Zdroj:medlabgr.blogspot.com