Grilujte mäso správne podľa týchto tipov a vaše grilovanie sa stane legendárnym.
Vyberte si kvalitné mäso
Amatérski gril majstri sa vydávajú k pultom hľadá ten sprámi kus mäsa na grilovanie. Ale kérre mäso je beste? Hovädzie nebo jahňacie? Bravčové alebo kuracie? A ako sa korí kus chová na rozpálenom grile? Koniec koncov, kvalita a druh mäsa sú rozhodujúce pre kulinársky úspech.
Nebojte sa tuku
Najlepšie je nechať si poradiť od experta. Napríklad od majstra mäsiara z Zürichu Ursa Kellera. „Najdôležitejšie je, aby mäso nebolo príliš chudé a rez tenký,“ hovorí majiteľ mäsiarstva. „To, čo niektorí považujú za nezdravú maškrtu, nesie chuť. “Ideálom na gril je mäso kérije je tukom stredne mramorované alebo má aspoň tukový okrík,” hovorí Keller.
Bez ohľadu na to, či sa jedná o hovädzie alebo teľacie mäso, s kosťou alebo bez nej, treba steak nakrájať na hrúbku niekoľkých centimetrov, aby bol vo vnútri šťavnatý. Ak necháte kosti, napríklad tomahawk steak alebo rezne, máte väčšiu záruku, že mäso zostane šťavnaté, pretože „kosť chráni pred prílišným teplom“.
Bravčové mäso sa griluje najlepšie
V závislosti od pôvodu sa mäso chová aj úplne inak. „Bravčové mäso sa griluje najľahšie,“ hovorí Urs Keller, „má prirodzene najviac tuku a odpustí niektoré chyby bez toho, aby bolo tvrdé. Kuracie a jahňacie mäso sú náročnejšie, pretože pri nesprávnej manipulácii sa môžu rýchlo vysušiť.
Pokročilým gril majstrom odporúča aj veľké kusy mäsa, ako je jahňacie stehno alebo hovädziu roštenku, tu však predpokladá, že ste majiteľom uzavretého grilu, na ktorom sa mäso môže pripravovať pomaly podobne ako v rúre.
Dobre marinované mäso je napoly grilované
Vďaka marináde je mäso aromatické a jemné: zarytí milovníci grilovania môžu o správnej marináde diskutovať celé hodiny. Tí, ktorí sa ponáhľajú, si ju kupujú už pripravenú, iní prisahajú na doma pripravené zmesi. Tie sú rafinovanejšie a obvykle menej výrazné, takže mäso si môže prísť na svoje vďaka vlastnej aróme.
Grilovacia marináda sa vždy skladá z troch zložiek: tuku, kyseliny a korenia. Kyselina sa do zmesi pridáva prostredníctvom octu, citrónovej šťavy alebo vína, zároveň je potrebné dbať na to, aby boli tuky odolné voči teplu, tj maslo alebo margarín sú nevhodné.
Pokiaľ ide o korenie, môžete popustiť uzdu svojej fantázii: Či už ide o stredomorské, orientálne aromatické alebo ázijské pálivé korenie, všetko je dovolené.
Pre úspech je dôležitý aj čas marinovania: pohybuje sa napríklad medzi 30 minútami pre špízy, niekoľkými hodinami pre steaky a pol dňa pre veľkú pečeň.
Najdôležitejšie pravidlo pri grilovaní mäsa
Máte vybraný dosť hrubý kus kvalitného mäsa s tukom, marinovaný dostatočne dlho a gril je už dobre rozpálený? Je čas pripomenúť si základné pravidlo grilovania, ktoré je možné uplatniť na steaky, špízy, grilovacie klobásky, syry aj hamburgery.
Mäso položte na gril a nechajte ho ležať. Neposúvajte ho, neobracajte ho, nepritláčajte ho! Až v polovici času ho otočte a opäť ho bez dotýkania nechajte dogrilovať z druhej strany. Len tak bude krásne opečené na povrchu a šťavnaté vo vnútri.
Ak Vás tento príspevok o grilovaní zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi a rodinou. Určite sa im to zíde :)!