Naháňame sa za „zázračnými“ prostriedkami, od ktorých očakávame vyriešenie svojich zdravotných problémov. Väčšinou stoja nemalé množstvo financií. Pritom zabúdame na produkty, ktoré poznali už naši predkovia a skvelo účinkovali. Jedným z nich je aj včelí propolis.
Zmiešaním tráviacich enzýmov včiel a živicových rastlinných látok sa tvorí lepidlo s jedinečným vzorcom – propolis. Pre včely je propolis nevyhnutnou súčasťou života, dezinfikuje sa ním úľ a medové plásty, avšak pre nás je veľkým prínosom v oblasti medicíny.
Propolis poznáme už celé veky, napriek tomu naša medicína nachádza stále nové využitia propolisu. Spôsobov, ako tento produkt používať, je veľa: pridaním kvapaliny do mlieka (účinná zmes proti kašľu) alebo vo forme tinktúry alkoholu na vonkajšie ale i vnútorné použite.
Liečivé účinky propolisu vo forme tinktúry
Pri vnútornom príjme propolisu sa nám:
- zvyšuje imunita
- znižuje zápal
- zároveň pôsobí aj ako antioxidant
Čo sa týka vonkajšieho použitia:
- dezinfikuje a hojí rany
- regeneruje pokožku
- ale je veľmi dobrý aj pri liečbe akné
TIP: Nakvapkajte si na vatový tampónik malé množstvo propolisu a priložte na vzniknuté akné. Tento proces opakujte dva až trikrát za týždeň. Postupne sa vám bude vyrážka vysušovať až vám vznikne obyčajná chrasta.
Lekári tento produkt predpisujú pri rôznych ochoreniach:
- liečba angíny
- faryngitídy, sinusitídy,zápal priedušiek a pľúc
- na odstránenie vírusových infekcií (chrípka, herpes)
- pre všetky ochorenia týkajúce sa zubov
- dokonca sa propolis používa aj pri liečené žalúdočných ochorení
Najčastejšie sa u nás používa 10% tinktúra propolisu, ktorú dostanete už v každej lekárni, ale môžete si ju uvariť aj doma
Ako sa používa tinktúra z propolisu?
Pri všetkých interných inflamitídach vyvolávajúcich horúčkovité stavy pacienta a to viackrát denne 30 kvapiek tinktúry.
1. Pri ženskom prechode (klimaktériu) sa používa po dobu 1 roka. Pred bežne očakávanom prechode 1 krát denne 10 kvapiek tinktúry.
2. Pri zápale mužskej žľazy prostaty používa sa ako osvedčený liek 3 krát denne 1 kávovú lyžičku tinktúry do 1 dcl teplej vody.
3. Pri zvýšenom krvnom tlaku (hypertónii) používa sa 1 krát denne 30 kvapiek tinktúry večer pred spaním, až do vyliečenia.
4. Pri zápale ľadvín a pečene používame 2 krát denne 1 kávovú lyžičku tinktúry do 1 dcl teplej vody.
5. Pri angíne alebo angíne katarálnej, pri bolestiach krku, nachladnutia, chrípke a podobne dáme do 2 dcl teplej vody 1 kávovú lyžičku tinktúry a niekoľkokrát denne kloktáme.
6. Pri kurích okách, otlakoch, vredoch prikladáme na noc, na postihnuté miesto namočenú vatu v tinktúre a zaviažeme.
7. Pri liečení žalúdočných vredov alebo dvanástorníkového vredu vypijeme ráno na lačno 1 dcl teplého mlieka, do ktorého sme pridali 1 kávovú lyžičku tinktúry.
8. Lieči všetky kožné choroby dobre znášajúce lieh tým, že ich potrieme tinktúrou, choroby rýchlo miznú.
9. Voda po holení veľmi prospešná sa zhotoví tak, že do 1 dcl teplej vody dáme 1 kávovú lyžičku tinktúry a s tou si natierame pleť. Táto účinná voda po holení zabraňuje rôznym nákazám pokožky, vyčisťuje a zjemňuje pleť. Podobne sa používa aj pri ženskej kozmetike.
10. Pri pľúcnej TBC používame 3 krát denne 30 kvapiek tinktúry a 2 krát týždenne inhalujeme parou. Do l vody dáme 5 centl. tinktúry a zohrievame na bod varu.
11. Opitého človeka privedieme do určitej striezlivosti, keď vypije 1 dcl studenej vody, do ktorej sme pridali 1 kávovú lyžičku tinktúry.
12. Pri plesňovom ochorení medzi prstami na končatinách a iných miestach potierame vatou namočenou v tinktúre.
13. Pri bolestiach zubov prikladáme namočenú vatu v tinktúre na boľavý zub.
14. Pri popáleninách 1. stupňa natierame postihnuté miesto tinktúrou, takže sa nevytvorí vodový pľuzgier.
15. Tak isto vyliečime staré rany a bolestivé preležaniny. Tieto najskôr umyjeme repíkovým odvarom a potom natrieme tinktúrou.
16. Tinktúra potláča rast benignových nádorov a lieči tiež rakovinu kože tým, že tieto miesta umyjeme odvarom z mesiačika záhradného, do ktorého sme pridali 1 kávovú lyžičku tinktúry.
Tinktúru možno použiť všade tam, kde ostatné liečivá či už rastlinného alebo syntetického charakteru sú neúčinné.
- Všetky tieto pozitívne vplyvy propolisu a pre určenie presnej diagnózy by ste sa mali poradiť so svojim lekárom.
Propolis je kontraindikovaný u osôb s alergiou na včelie produkty. Deti, tehotné ženy a ľudia, ktorí používajú lieky na báze alkoholu, by propolis mali používať iba na problémy, ktoré sú vonkajšieho charakteru (pľuzgiere, ekzémy). Vzhľadom na riziko vzniku alergických reakcií sa propolis neodporúča používať deťom do troch rokov.
Páčil sa vám článok? Oslovte svojich priateľov a povedzte im o týchto skvelých účinkoch propolisu.