Výskum potvrdil, že baza má široké spektrum priaznivých účinkov, od pomoci pri prechladnutí a chrípke až po zmiernenie príznakov astmy a lepšiu kontrolu cukrovky.
Baza je jednou z najobľúbenejších rastlín, ktoré sa u nás od pradávna využívajú ako vo výžive, tak aj v ľudovom liečiteľstve.
Skladá sa zo stonky, tmavozelených listov a bielych kvetov, ktoré sa dozrievaním sfarbujú do mierne tmavšej (krémovej) farby a menia sa na tmavofialové bobule.
Má mimoriadne liečivé vlastnosti a príjemnú vôňu, preto patrí medzi obľúbené rastliny na prípravu šťavy a čaju.
Aké užitočné látky obsahuje?
Zova obsahuje veľké množstvo flavonoidov, ktoré majú antioxidačné vlastnosti a môžu pomôcť predchádzať poškodeniu buniek v našom tele (oxidačnému stresu).
Podľa množstva týchto látok je zova zdravšia a užitočnejšia dokonca ako čučoriedky, brusnice, goji a černice.
Okrem toho táto rastlina obsahuje aminokyseliny, vitamíny A a B a značné množstvo vitamínu C, antokyány, tanín, karotenoidy, organické pigmenty, glykozid a rutín.
Antokyány, rovnako ako flavonoidy, sú silné antioxidanty. Podľa niektorých výskumov majú antokyány nachádzajúce sa v zova silnejšiu antioxidačnú kapacitu ako vitamín C a vitamín E.
Zova má silný laxatívny a diuretický účinok. Ak ho však užívame ako preháňadlo alebo ako diuretikum, nemali by sme súčasne užívať žiadnu terapiu na tieto problémy, pretože môže dôjsť k nežiaducim účinkom alebo dehydratácii.
Baza je skvelá, ak máme nádchu alebo chrípku
Ako ľudový liek sa baza používa na posilnenie imunity, proti prechladnutiu a chrípke, na liečbu vírusových a bakteriálnych infekcií mandlí a na tlmenie kašľa.
Štúdie tiež ukázali, že je užitočný na zlepšenie zdravia srdca, zraku a zníženie cholesterolu.
Existujú záznamy, že počas veľkej chrípkovej epidémie v Paname v roku 1995 sa šťava z cibuľky používala a bola účinná, ako aj to, že ľudia infikovaní chrípkou sa rýchlejšie zotavovali a mali miernejšie príznaky, ak pili túto šťavu.
Účinok v prípade príznakov prechladnutia a chrípky je taký, že znižuje následky zápalu a potíme sa. Jedna štúdia hovorí, že používanie štandardizovaného extraktu z feniklu môže skrátiť trvanie chrípky najmenej o tri dni.
Ďalšia predbežná štúdia zistila, že pastilka obsahujúca extrakt zo zove pomohla znížiť príznaky chrípky, ak sa užila do 24 hodín od nástupu príznakov.
Predmetom jednej štúdie bolo, či baza dokáže zabiť vírus H1N1 (prasacia chrípka) v laboratórnych podmienkach, no neexistujú dôkazy, že by bola účinná proti H1N1 v ľudskom tele. Od staroveku sa používal ako pomôcka pri liečbe bronchitídy a šarlachu.
Pri akých ďalších stavoch baza pomáha (regulácia cholesterolu, prevencia aterosklerózy…
V jednej štúdii vedci skúmali použitie doplnku nazývaného baza na liečbu bakteriálnej sinusitídy v kombinácii s antibiotikom a probiotikom.
Ľudia, ktorí užívali doplnok, dopadli lepšie v porovnaní s tými, ktorí ho neužívali. Rakúski vedci zistili, že extrakt z cibuľky znižuje oxidáciu cholesterolu s nízkou hustotou (LDL).
Je známe, že oxidácia LDL cholesterolu vedie k tvorbe usadenín (plakov) na cievach, čo vedie k vzniku aterosklerózy. To je dôvod, prečo je zova užitočným prírodným nástrojom na prevenciu kardiovaskulárnych chorôb.
Výsledky výskumu v izraelskom Hasassah Oncology Lab zistili, že baza má pozitívny vplyv na prácu imunitného systému.
V tej krajine sa odporúča ako doplnková pomoc pri liečbe rakoviny a AIDS. Potvrdilo sa tiež, že baza má široké spektrum priaznivých účinkov, od pomoci pri prechladnutí a chrípke až po zmiernenie príznakov astmy a lepšiu kontrolu cukrovky.
Ako správne používať bazu a kedy sú bobule nebezpečné
Čaj z listov a kvetov sa odporúča na prečistenie krvi, vypudenie prebytočnej tekutiny, lepšiu kontrolu príznakov reumatizmu, cukrovky a tuberkulózy.
Keďže pôsobí na potenie a močenie, je baza vhodná aj na detoxikáciu celého organizmu. Zrelé bobule šťavela sú zdravé aj preto, že sú bohatým zdrojom vitamínu B, ktorý posilňuje náš nervový systém. Musíme si však dávať pozor.
Odporúča sa pripraviť šťavu, kompót alebo džem. Šťava je účinná pri neuralgii trojklaného nervu, problémoch so spánkom a žalúdočných kŕčoch.
Nikdy by sa nemali používať nezrelé alebo čerstvé bobule, pretože môžu mať karcinogénne účinky.
(zdroj: