prezeny. net

Ak máte na dvore ruže, nezabudnite ich takto chrániť!

Osetrenie ruži, skodcovia

Je to veľmi smutný pohľad, keď sú naše krásne ruže napadnuté mšicami, ktoré nielen fyzicky poškodzujú rastlinu, ale prenášajú aj infekcie, ktoré môžu zničiť celú ružu.

Mšice ruží môžu byť hnedé, zelené, biele, červené alebo čierne. Keď má ruža mšice, jej púčiky vädnú, listy vysychajú a dokonca hnednú.

Ak ešte nemáte mšice, tu je návod, ako im predchádzať:

Ak nevidíte žiadne príznaky výskytu vší, ale nechcete mať problém, tu sú niektoré rastliny, ktoré si môžete zavolať na pomoc.

Ako si môžete byť istí prítomnosťou vošiek?

V záhradných centrách si môžete kúpiť lepkavé farebné pasce, ktoré mšice prilákajú a dajú vám jasný signál na začatie ošetrenia.

Na ošetrenie napadnutej ruže použite tieto metódy

Zdroj:Pexels

Najprv odstráňte vošky holými rukami alebo malou kefkou. Napadnuté časti rastliny môžete odstrániť nožnicami.

Mšice nemajú rady vodu, preto sa odporúča pravidelne polievať celú rastlinu vodou. Môžete to urobiť čistou vodou z vodovodu, ale najlepšia je nazbieraná dažďová voda.

Dajte 20 strúčikov cesnaku do 1 litra vody a varte 15 minút. Prikryte a nechajte odstáť 24 hodín. Odvar zrieďte vodou v pomere 1:10 a 3-krát denne ním postriekajte ruže.

Pripravte si namočenú žihľavovú šťavu – 1 kg žihľavy namočte na noc do 10 litrov vody. Šťavu preceďte a aplikujte priamo na napadnuté časti rastliny. Žihľava sa používa aj ako prostriedok proti všiam a na posilnenie imunity a prevenciu.

Namočte 500 g harmančeka do 3 litrov vody na niekoľko dní. Šťavu preceďte a postriekajte ňou ruže zriedené v pomere 1:10 s vodou.

Pridajte 1dl harmančekového mydla do 10 litrov vody a postriekajte ním napadnuté ruže. Ak je napadnutie silnejšie, môžete pripraviť koncentrovanejší roztok až do 2 – 3 %.

Zdroj:Pexels

Ak sa vám tento príspevok páčil, nezabudnite sa oň podeliť so svojimi priateľmi! Sledujte nás aj na Facebooku :).

Zdroj obr.:tudasfaja

Exit mobile version