Cukrovka môže postihnúť mnohé časti nášho tela vrátane kože. Keď cukrovka ovplyvňuje stav kože, znamená to, že hladina cukru (glukózy) v krvi je príliš vysoká.
Kožné príznaky môžu byť aj znakom nediagnostikovanej, ale už existujúcej cukrovky alebo prediabetu. Ak sa u vás vyskytuje niektorý z nasledujúcich príznakov, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.
1 – Žltkasté, červenkasté alebo hnedasté škvrny na koži
Necrobiosis lipoidica – môže sa začať ako veľmi malá, pupienkom podobná lézia. Ako sa vyvíja, rozširuje sa, opúcha a stvrdne koža. Škvrna môže byť žltá, červenkastá alebo hnedá. Koža okolo nej môže byť porcelánová, lesklá, môžu byť viditeľné cievy, môže svrbieť a bolieť. Môžu nasledovať aktívne vzplanutia a obdobia nečinnosti.
2 – Tmavé, zamatovo pôsobiace kožné lézie
Acanthosis nigricans (AN) – táto tmavá, špine podobná lézia je na dotyk zamatová a zvyčajne sa objavuje na krku, v podpazuší a slabinách, ale môže sa vyskytnúť aj inde. Poukazuje na príliš veľa inzulínu v krvi.
3 – Tvrdá, zhrubnutá koža
Digitálna skleróza – Voskovité lézie na rukách, chrbtoch rúk, prstoch. Prsty môžu byť stuhnuté a ťažko pohyblivé. Ak sa cukrovka roky riadne neliečila, môže sa v končekoch prstov cítiť ako malé kamienky. Môže sa rozšíriť na predlaktie a rameno. Koža je tvrdá, hrubá a opuchnutá.
4 – Pľuzgiere
Bullosis diabetricorum – je zriedkavá, ale môže sa vyskytnúť, keď diabetici hlásia náhly výskyt pľuzgierov na koži. Môže ísť o jeden veľký pľuzgier alebo niekoľko menších. Zvyčajne sa objavuje na rukách, chodidlách, ramenách, nohách a predkoleniach a vyzerá ako pľuzgiere po popálení, ale nie je bolestivý.
5 – Kožná infekcia
Ľudia s cukrovkou sú náchylnejší na kožné infekcie. Typické sú nasledujúce príznaky:
- teplá, opuchnutá, bolestivá koža
- svrbivá vyrážka, malé pľuzgiere, suchá, olupujúca sa koža
- Najčastejším typom je dermatomykóza, ktorá sa môže vyskytnúť medzi prstami na nohách, na chodidlách, na pokožke hlavy a medzi prstami rúk alebo na dlaniach a nechtoch.
6 – Otvorené rany
Dlhodobo vysoká hladina cukru v krvi môže viesť k zlému krvnému obehu a zlé prekrvenie môže spôsobiť, že rany sa oveľa ťažšie hoja. Platí to najmä pre dolné končatiny. Diabetické vredy sú bežné.
7 – Škvrny na holennej kosti
Diabetická dermopatia – tieto škvrny tvoria sotva badateľné vrypy na povrchu kože. Najčastejšie sa objavujú v okolí holene, zriedkavo na rukách, stehnách a trupe. Majú hnedastú farbu a nespôsobujú žiadne iné príznaky, preto si ich mnohí ľudia mýlia so stareckými škvrnami.
8 – Malý, červenožltkastý únik
Erupčná xantomatóza – Vyzerajú ako pupienky a rýchlo sa zmenia na žltkasté. Zvyčajne sa objavujú na zadku, stehnách, lakťoch alebo v ohybe kolien, ale môžu sa vyskytnúť kdekoľvek. Spôsobujú citlivosť a svrbenie kože.
9 – Červené opuchy
Granuloma annulare – Môže sa objaviť nielen u diabetikov, ale bola popísaná vo viacerých štúdiách u diabetikov.
10 – Extrémne suchá, svrbivá pokožka
Pokožka diabetikov je náchylnejšia na suchosť a svrbenie spôsobené vysokou hladinou cukru v krvi a zlým prekrvením.
11 – Žltkasté škvrny okolo očných viečok
Xantelasma – vznikajú v dôsledku vysokej hladiny tukov v krvi, ale môžu byť aj znakom zle zvládnutej cukrovky.
12 – Bradavice
Hoci sú úplne neškodné, visiace bradavice môžu byť tiež predzvesťou cukrovky. Zvyčajne sa vyskytujú na krku, v podpazuší a okolo očných viečok. Prítomnosť príliš veľkého počtu bradavíc môže poukazovať na vysokú hladinu inzulínu a cukrovku 2. typu.
Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite sa oň podeliť so svojimi priateľmi! A sledujte nás aj na Facebooku :).
Zdoj obr., zdroj:tudasfaja