Slzy nie sú len na to, aby sme ich ukázali, keď sme smutní. Vymývajú z očí toxíny a cudzie telesá a pomáhajú chrániť oči pred vysychaním.
Niekedy ich však vyrábame viac, ako je potrebné, čo môže byť z mnohých dôvodov.
Upchatie olejovej žľazy
Pod viečkami sú mazové žľazy, v nich produkovaná látka tvorí olejovú zložku sĺz, ktorá zabraňuje predčasnému vyparovaniu tekutiny.
Ak tieto žľazy nefungujú, vytvárajú sa ďalšie slzy, aby naše oči nevysušili. Jemná masáž očných viečok alebo zakrytie tváre nahriatym uterákom môže pomôcť otvoriť žľazy.
Suché oči
Suché oči môžu spôsobiť aj niektoré lieky, alergie, suchý vzduch alebo silný vietor. V tomto prípade sa to oko snaží kompenzovať tvorbou sĺz navyše.
Nezaškodí vedieť, že u žien po menopauze sa častejšie objavujú suché oči.
Upchatý slzný kanálik
Upchatie slzných ciest môže byť spôsobené úrazom, infekciou, zápalom alebo v ojedinelých prípadoch aj nádorom.
V dôsledku starnutia sa začne zužovať aj slzovod a stáva sa náchylnejším na upchatie. Často sa vyskytuje aj u detí, najmä u novorodencov.
Dospelým môže lekár predpísať liek na problém a bábätkám môže pomôcť špeciálna masáž.
Alergia
Alergie a dokonca aj prechladnutie môžu spôsobiť, že naše oči neustále slzia. V druhom prípade slzenie zmizne spolu s hojením, ale ak ste alergický, stojí za to držať sa ďalej od alergénov a užívať antihistaminikum.
Konjunktivitída
Vírusová infekcia spôsobuje konjunktivitídu: oko sčervenie, svrbí a slzí. Je to veľmi nákazlivé, takže ak ho chytíte, oplatí sa ísť do karantény, kým sa nezlepšíte, často si umývať ruky a často meniť posteľnú bielizeň a uteráky.
(Zdroj: health.com)