Odborníci na výživu odporúčajú pravidelné používanie tejto zeleniny. Strava bohatá na kaleráb pomáha telu udržiavať zdravé spojivové tkanivo, zuby a ďasná a jej antioxidačné zložky chránia telo pred infekciami.

zelenina zdravie kalerab kapusta superpotraviny

Kaleráb patrí do čeľade kapustovitých, no okrem listov nemá so svojou druhovou listovou zeleninou nič spoločné. Rastlina je nezvyčajná svojou stonkou a plodmi v tvare jablka, z ktorých vyrastajú listové stopky.

Chuť a textúra kalerábu je podobná srdcu kapusty. Existuje niekoľko odrôd, ktoré sa líšia chuťou a farbou, od svetlozelenej po tmavofialovú.

Kaleráb sa konzumuje len mladý, keď je veľmi šťavnatý, mäkký a chutný, preto sa najčastejšie používa do šalátév, pričom starší sa väčšinou varí, dusí alebo pečie.

Zdroj:Shutterstock

Z mladých plodov sa pripravuje aj čerstvá šťava príjemnej chuti, ak dlho nestojí, lebo časom získava korenistú vôňu, vôňa pripomína síru. Pre tieto potraviny je charakteristické, že sa nedajú skladovať mimo chladničky ani mrazničky, pretože drevnajú, stvrdnú a sú bez chuti.

Môže sa skladovať v mrazničke niekoľko mesiacov. Hoci má málo kalórií, dáva pocit sýtosti, ktorý trvá dlho. Obsahuje 6,2 percenta sacharidov, 1,7 percenta bielkovín a stopové tuky.



Je výborným zdrojom vitamínu C. To je veľmi dôležitý detail, pretože vitamín C posilňuje imunitu, reguluje metabolizmus a neutralizuje účinky voľných radikálov.

Obsahuje aj tiamín, niacín, kyselinu pantoténovú a listovú, vitamín B6. Z minerálnych látok je tu najviac vápnika, železa, horčíka, fosforu, medi a mangánu.

Je tiež bohatým zdrojom rastlinnej vlákniny, ktorá je dôležitá nielen pre trávenie, ale aj pre celkové zdravie organizmu. Sú zodpovedné za to, že sa cítime sýti, keď jeme kaleráb, preto je vhodný pre ľudí, ktorí chcú schudnúť.

  • Čo sa týka liečivých vlastností, je dokázané, že má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém a tiež znižuje množstvo zlého (LDL) cholesterolu.
  • Pravidelné používanie čerstvého ovocia zlepšuje vstrebávanie železa zodpovedného za zásobovanie krvi kyslíkom, čím zvyšuje energiu.
  • Táto zelenina priaznivo pôsobí aj na zdravie kostí, lymfatického a tráviaceho systému, spojivového tkaniva, zubov a ďasien. Ukázalo sa tiež, že je veľmi účinný pri zmierňovaní opuchov, kandidózy a vírusových infekcií.
  • Vzhľadom na to, že stabilizuje hladinu cukru v krvi, odporúča sa pri hypoglykémii a cukrovke. Pri pravidelnej konzumácii zabraňuje vzniku obličkových kameňov a vďaka draslíku upravuje krvný tlak.

Pokiaľ máte radi túto potravinu, zdieľajte tento zaujímavý článok aj so svojimi kamoškami:)



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *