Vlastnosti tejto rastliny sa v prírodnej medicíne využívajú už mnoho storočí. Jeho zdraviu prospešné vlastnosti oceňuje čoraz viac ľudí.
Dá sa z neho pripraviť nálev, ktorý je prírodným liekom na mnohé ochorenia. Charakteristické kvety boráku je ťažké si pomýliť s niečím iným.
Borák lekársky je medonosná rastlina z čeľade borákovité, ktorá pochádza zo stredomorských krajín. Táto bylina sa pestuje aj u nás.
Rastie divoko počas celého leta na dobre slnečných miestach. Borák spoznáte podľa krásnych modrých kvetov, bielych štetinatých chĺpkov a vône čerstvých uhoriek.
V tejto medonosnej rastline nájdeme okrem iného:
- vitamín C
- triesloviny
- cholín
- organické kyseliny
- saponíny
- kremík
- slizovité zlúčeniny
- draslík
- mangán
- meď a železo
Vďaka obsahu cenných látok vykazuje borák protizápalové, antioxidačné, močopudné, antibakteriálne, sedatívne, potopudné a antipyretické vlastnosti.
Domáce prostriedky z boráka pomáhajú pri zápaloch obličiek a močových ciest, posilňujú imunitu, čistia telo od toxínov a posilňujú pokožku, vlasy a nechty.
Látky obsiahnuté v tejto rastline tiež pomáhajú zbaviť sa nadváhy, ničia škodlivé voľné radikály a znižujú riziko vzniku rakoviny.
Ako si pripravím nálev z boráka?
Ak chcete pripraviť zdraviu prospešný nápoj, nasypte čajovú lyžičku nadrobno nasekaných čerstvých listov boráka alebo polievkovú lyžicu sušeného boráka do 2,5 dcl vriacej vody. Nálev varte pod pokrievkou 15 minút.
Po uplynutí tejto doby ho preceďte a po miernom vychladnutí vypite. Elixír na báze boráku pite trikrát denne medzi jedlami.
Pravidelná konzumácia tohto odvaru pomáha účinne čistiť tepny od cholesterolových usadenín, znižuje nervové napätie a zlepšuje funkciu nadobličiek a metabolizmus.
Po tomto liečivom odvare by mali siahnuť ľudia trpiaci dýchacími a tráviacimi ťažkosťami a tí, ktorí bojujú so zápalmi slizníc.